Wybór odpowiedniej platformy do zarządzania projektami może być wyzwaniem. Mnogość dostępnych opcji sprawia często, że szukający gubią się w gąszczu rozwiązań. W tym artykule przedstawiamy porównanie ClickUp i czterech innych popularnych rozwiązań: ClickUp, Asana, IC Project, Monday.com i Trello, skupiając się na ich funkcjach, cenniku i intuicyjności użytkowania.

 

Funkcjonalności – czego możesz się spodziewać po każdym z rozwiązań?

Dopasowanie platformy do zarządzania projektami do potrzeb konkretnego projektu to podstawa. Zupełnie innych funkcji będzie potrzebować Project Manager zarządzający kilkoma projektami IT, a inne będą potrzebne niewielkiej firmie księgowej z trzema pracownikami.

Wszystkie wymienione w tym artykule narzędzia sprawdzą się w obu przypadkach, jednak nie zawsze ich użytkowanie będzie tak samo intuicyjne. Proces wdrożenia może trwać dłużej, a też zadowolenie ze stosunku jakości oferowanych usług do płaconej kwoty może się różnić.
Przyjrzyjmy się, jakie są mocne funkcjonalne strony poszczególnych platform.

  • Asana: Koncentruje się na zarządzaniu zadaniami i komunikacji. Umożliwia tworzenie list zadań, przypisywanie ich do członków zespołu, dodawanie komentarzy i plików, a także śledzenie postępów. Dysponuje różnorodnymi szablonami (plany projektów, ciągłość w zespole, agendy spotkania), sprawdza się w bardzo zróżnicowanych zespołach, złożonych ze specjalistów IT, marketerów, działu operacyjnego.
  • IC Project: Posiada funkcje podobne do Asany, ale oferuje również bardziej zaawansowane narzędzia do zarządzania projektami, takie jak wykresy Gantta, budżety projektów, mierzenie czasu pracy. Jest to całkowicie polskie narzędzie, co dla wielu osób może być dodatkowym atutem.
  • Monday.com: Łączy w sobie funkcje zarządzania zadaniami, komunikacji i śledzenia czasu. Umożliwia tworzenie spersonalizowanych pulpitów nawigacyjnych, automatyzację zadań i integrację z kalendarzami. Monday chwalony jest za intuicyjne kształtowanie przepływów pracy oraz możliwość rozszerzania podstawowego pakietu o dodatkowe produkty, dopasowane do specyfiki danego przedsiębiorstwa. Produkty te podzielone są na kategorie dedykowane deweloperom, CRM i efektywnemu zarządzaniu pracą.
  • Trello: Bazuje na systemie tablic Kanban, co ułatwia wizualizację przepływu pracy. Umożliwia tworzenie list zadań, dodawanie kart do kolumn, przypisywanie członków zespołu i komentowanie. Zdecydowanym plusem Trello jest jego prostota przy stosunkowo nieskomplikowanych projektach. W wyższych wersjach płatnych Trello udostępnia widok osi czasu i pola niestandardowe czy widok kalendarza, które są dość typowe w podstawowych funkcjach w pozostałych narzędziach.
  • ClickUp: Oferuje szeroki zakres funkcji, w tym listy zadań, tablice Kanban, kalendarze, wykresy Gantta, time tracking, przypomnienia, integracje z innymi narzędziami i szablony, co niemal w zupełności pokrywa funkcjonalności dostępne w pozostałych, wymienionych wyżej narzędziach. Jednocześnie ClickUp pozostaje bardzo intuicyjnym narzędziem z przejrzystą szatą graficzną. Więcej o ClickUp przeczytasz w naszym artykule „Poradnik ClickUp„.

 

Ile musisz zapłacić, aby korzystać?

Wszystkie omawiane narzędzia udostępniają swoją bezpłatną wersję, która umożliwia zapoznanie się z podstawowymi funkcjonalnościami i sprawdzenie, jak prezentuje się dana platforma.
 
Co ciekawe, w wielu przypadkach okazuje się, że podstawowe funkcjonalności są w pełni wystarczające dla biznesu, co oznacza, że nie ma konieczności przechodzenia na płatny plan. Niekiedy jednak wydanie kilku dolarów może znacząco usprawnić workflow. Jak prezentują się ceny omawianych narzędzi? Co obejmuje ich bezpłatny plan>
  • Asana: Plan darmowy obejmuje do 15 użytkowników. Plany płatne zaczynają się od $10.99/miesiąc (43 zł) za użytkownika. W planie bezpłatnym dostępne są trzy widoki projektu, podstawowe funkcje bezpieczeństwa, podstawowe przepływy pracy i raporty. Jeśli wymagamy od naszego narzędzia wszystkiego, co ma do zaoferowania, możemy wybrać opcję Advanced – wymaga ona opłacenia subskrypcji w wysokości $24,99 (~98zł) za każdego członka projektu (przy płatności za rok – $30,49 (~120 zł) przy płatności miesięcznej).
  • IC Project: Plan darmowy obejmuje do 3 użytkowników i 1 projekt. Plany płatne zaczynają się od 30 zł za użytkownika w rozliczeniu rocznym, jednak moduł CRM dostępny jest dopiero od planu 30 zł za użytkownika. Najdroższy plan kosztuje 50 zł za usera.
  • Monday.com: Plan darmowy obejmuje do 2 użytkowników. Plany płatne zaczynają się od 8 EURO/miesiąc (38,30 zł) za użytkownika. dopuszczają jednak możliwość obserwowania przez dowolną liczbę bezpłatnych odwiedzających. Co ważne, Monday ma limit updateowanych plików w najniższej wersji płatnej, dopiero od 12 euro (51 zł) liczba plików jest nielimitowana (ale liczba akcji, np. automatyzacji tak, do 250 miesięcznie).
  • Trello: Plan darmowy obejmuje do 10 tablic i nieograniczoną liczbę użytkowników. Plany płatne zaczynają się od $5/miesiąc (20zł) za użytkownika. W przypadku bardzo dużych zespołów cennik ustalany jest indywidualnie.
  • ClickUp: Plan darmowy jest doskonały do osobistego użytku, jedynym ograniczeniem, które może być dla niektórych osób przeszkodą, jest przestrzeń dyskowa – 100 MB miejsca na pliki. Jednak już w darmowym planie dostępne jest wsparcie techniczne 24/7, nielimitowana ilość zadań i współpraca z innymi użytkownikami. Za $7/miesiąc (~27,50 zł) za użytkownika miesięcznie można otrzymać nielimitowane integracje z innymi aplikacjami, dostęp do poczty email bezpośrednio z poziomu narzędzia, przestrzeń dyskową bez ograniczeń pamięci. W tej cenie zdecydowanie jest to gamechanger. Plan Business ($12/miesiąc – 47 zł) ma funkcję Google SSO, nielimitowane tworzenie grup, zaawansowane opcje automatyzacji, foldery pod ustawione cele, zaawansowane śledzenie czasu pracy i mind mapy.

 

Które narzędzie jest najbardziej intuicyjne?

Tutaj odpowiedź może być tylko jedna: to zależy. Czynnikami znaczącymi są tutaj z pewnością indywidualne preferencje, dotychczasowa znajomość i doświadczenie w korzystaniu z narzędzi projektowych, a także sam projekt.
 
Asana jest tradycyjnie wybierana przez wiele dużych softwarehouse’ów i firm IT. Z pewnością jest jednym z najdłużej obecnych na rynku rozwiązań, więc w wielu aspektach „przetarła szlaki”, co nie oznacza, że jest intuicyjna dla każdego. Asany, podobnie jak i innych narzędzi projektowych, trzeba się nauczyć.
Zaletą IC Project dla polskiego użytkownika jest to, że jako polski produkt jest stworzony od podstaw w języku polskim, co może ułatwiać nawigowanie czy zapoznawanie się z tutorialami (wiele narzędzi zagranicznych również posiada polskie tutoriale i polskie wersje językowe swoich produktów).
 
Monday daje wiele możliwości personalizacji i jest prawdopodobnie jednym z bardziej kolorowych narzędzi na rynku, zaraz obok Trello. To ostatnie jednak, aby spełniać swoją funkcję, wymaga zapoznania się z filozofią tablic kanbanowych – podczas gdy w przypadku pozostałych narzędzi nie jest to niezbędne, tutaj bez tego ani rusz. Nie jest to „rocket science”, ale z pewnością nie dla wszystkich widok kanbanowy projektu będzie czytelny. Docenią go za to ci, którzy lubią wizualne przedstawianie projektów.
 
ClickUp bazuje na dobrych praktykach wywodzących się z takich narzędzi jak Asana, jednak nie jest tak bardzo przytłaczający jak bardzo mocno rozbudowane narzędzia. Daje wiele funkcji i możliwości, ale jeśli nie chce się z nich korzystać, pozostaną ukryte i nie będą „przeszkadzać” w codziennym użytkowaniu. ClickUp słynie z uniwersalności i adaptacji do potrzeb wielu branż.
 
Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób najlepiej dopasować możliwości ClickUp do swojego biznesu i szukasz sprawdzonych, skalowalnych rozwiązań – chętnie pomogę. Od lat specjalizuję się we wdrażaniu ClickUp w niewielkich firmach i potężnych przedsiębiorstwach, pomagając w szybszym i sprawniejszym zarządzaniu czasem i pracą, maksymalizując efektywność.

 

Podsumowanie:

Podsumowując, wszystkie pięć platform oferuje różnorodne funkcje i możliwości. Osobiście uważam, że ClickUp jest najlepszym rozwiązaniem dla większości użytkowników ze względu na bogactwo funkcji, łatwość użytkowania i konkurencyjną cenę. Należy jednak pamiętać, że wybór najlepszej platformy zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika.

 

 

 

Skontaktuj się z nami już dziś – Pomożemy Tobie wykonać wdrożenie ClickUp

Kliknij poniżej, aby dowiedzieć się więcej!
Umów się na bezpłatne konsultacje

Powiązane wpisy