Dokumenty, tak zwane Doc, to jeden z elementów struktury ClickUp. Jeżeli potrzebujesz coś odnotować, stworzyć dokumentację lub nawet wiki firmowe, Dokumenty ClickUpowe to świetne miejsce na to. W tym artykule opiszemy czym są i jak używać dokumentów ClickUp.
Czym są dokumenty ClickUp
ClickUp Doc służą do tworzenia dokumentów lub notatek w wyglądzie przypominającym Notion, narzędzie do tworzenia baz wiedzy bazujących na swego rodzaju dokumentach tak jak w ClickUpie. Jeśli ktoś zna już Notion, będzie mógł się bez problemu odnaleźć w Dokumentach ClickUpowych. Dla kogoś, kto jest obeznany bardziej w narzędziach typu Word lub Google Sheets, może mieć trochę problemów ze zrozumieniem działania dokumentów, ale od tego jest ten artykuł, żeby omówić poszczególne funkcje dokumentów.
Jak korzystać z dokumentów ClickUp?
Stworzenie pierwszego dokumentu:
Aby stworzyć dokument ClickUp wystarczy w dowolnym miejscu w przestrzeni (na poziomie Space, folderu lub nawet jako widok w liście) kliknąć w przycisk plus i wybrać opcję Doc. Założy to dokument w wybranym miejscu.
Omówienie podstawowego widoku dokumentu:
- Start writing: kliknięcie tego spowoduje wyczyszczenie tych podstawowych opcji i będzie można pisać.
- Blank wiki: oznacza dokument jako wiki, w artykule ClickUp Wiki – Twoja baza wiedzy w jednym miejscu przedstawiamy w jaki sposób to działa
- Write with AI: ta opcja może nie być dostępna dla niższych planów ClickUp, powoduje otworzenie okienka do rozpoczęcia pisania z AI ClickUpa. Na przykład można wygenerować sobie treść na post, albo zapytać się o cokolwiek.
- Table: spowoduje stworzenie podstawowej tabelki. Jak działać z tabelkami omówimy w dalszej części wpisu.
- Column: kliknięcie spowoduje pojawienie się okienka z wyborem ilości kolumn. Wybranie spowoduje podzielenie dokumentu w jednym miejscu na kilka kolumn. Aby wyjść z pisania w kolumnach, wystarczy kliknąć w następną linię po ostatniej linii kolumny.
- ClickUp List: możesz tutaj załączyć dowolną listę z ClickUpa. Można ją wyświetlić na 3 sposoby: jako listę, jako kanban, lub tabelę (jak Excel).
- Subpage: tworzy podstronę, dzięki czemu można stworzyć całą strukturę dokumentów w jednym miejscu.
Pasek boczny:
W pasku bocznym znajdują się strony stworzone w dokumencie. Można tworzyć dowolną ilość stron i w każdej z nich tworzyć jeszcze podstrony. Polecamy używać stron głównych jak folderów, a w nich umieszczać podstrony z treścią.
Pasek górny:
Nad tytułem znajduje się parę dodatkowych opcji:
- Link to task or Doc: pozwala na dołączenie zadania lub innego dokumentu do tej strony.
- Ask AI: otwiera okienko AI z przypiętym tym dokumentem.
- Mark wiki: oznacza dokument jako wiki. Zobacz więcej w artykule ClickUp Wiki – Twoja baza wiedzy w jednym miejscu
- Add icon: można dodać dowolną ikonkę, która będzie się wyświetlać zamiast ikonki pliku.
- Add cover: dodaje losowe tło, ale można wybrać dowolne lub wgrać z komputera.
- Settings: otwiera prawy pasek z ustawieniami strony.
Prawy pasek:
Jest to miejsce służące do edycji ustawień strony. Składa się z 4 zakładek:
- Formatowanie strony i inne opcje strony
- Linkowanie strony do zadań lub innych dokumentów
- Zakładka motywów
- Export – pozwala wyeksportować dokument
6. Komendy
Dokumenty ClickUp do formatowania tekstu wykorzystują komendy. Aby odpalić okienko komend, wystarczy wpisać w edytorze teksty '/’.
Możesz również zaznaczyć tekst i stworzyć zadanie klikając + Task, zadanie będzie miało tytuł zaznaczonego tekstu
7. Pasek górny nad dokumentem
- Tags: można stworzyć etykietę dla dokumentu.
- Share: ustawia dokument jako prywatny lub udostępnia go.
- Favorite: Dokument można dodać do ulubionych.
- Comments: zakładka do pisania komentarzy.
- Tray Doc: Powoduje schowanie dokumentu do paska na dole.
Podsumowanie
Dokumenty ClickUp to elastyczne narzędzie do tworzenia i organizowania treści w strukturze przestrzeni roboczej. Umożliwiają łatwe zarządzanie notatkami, dokumentacją czy firmową wiki. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi, który przypomina Notion, użytkownicy mogą korzystać z różnych funkcji formatowania, takich jak tabele, kolumny, nagłówki czy integracje z zadaniami ClickUp. Dokumenty można organizować hierarchicznie za pomocą stron i podstron oraz dostosowywać ich wygląd i dostępność.
Skontaktuj się z nami już dziś – Pomożemy Tobie wdrożyć ClickUp kompleksowo!
Kliknij poniżej, aby dowiedzieć się więcej!
Umów się na bezpłatne konsultacje
ClickUp Wiki – Twoja baza wiedzy w jednym miejscu
W ClickUp dokumenty można oznaczyć jako wiki, ale do czego to służy? W tym artykule przedstawimy, czym jest wiki i jak z niego korzystać. Najpierw jednak – kto może tworzyć wiki? Użytkownicy na...
Jak stworzyć skuteczny 30-60-90-dniowy plan wdrożenia pracownika?
Rozpoczęcie nowej pracy to ekscytujący, ale często stresujący czas. Jako nowi pracownicy, mamy wiele do nauczenia się i zrozumienia w krótkim czasie. To właśnie tutaj plan 30 60 90 ma ogromny wpływ...
ClickUp – Wprowadzenie do zakładki Home
Nowi użytkownicy, kiedy otwierają ClickUp po raz pierwszy, są zazwyczaj zdezorientowani ilością okien w zakładce Home. W tym krótkim artykule postanowiliśmy opisać wszystkie karty dostępne w...